Doprava zdarma pro objednávky nad 500,- Kč - prodlouženo do odvolání. Vztahuje se na způsob dopravy Zásilka stromky včetně balného a Zásilka standardní včetně balného.

Návod na pěstování magnolií

 

Při výběru správného místa pro Vaši rostlinu se musíme především řídit tím, že magnolie preferují slunné až polostinné stanoviště, v místě chráněném před přílišným větrem. Stínu a přímému slunci se snažíme vyvarovat, ani jedno jim příliš neprospívá. V oblibě mají především teplejší polohy, tudíž pěstování v podhorských, či horských oblastech bude o něco obtížnější, i přesto, že magnolie jsou mrazuvzdorné. Zároveň musíme vzít potaz výšku a šířku daného kultivaru v dospělosti a vybrat tak stanoviště s dostatečným prostorem. Nejlépe vynikne jako solitera.

 

Výsadba a substrát:

Pro výsadbu magnolií je nejlepší měsíc březen nebo duben, nicméně vzhledem k tomu, že magnolie se téměř vždy prodávají kontejnerované a dostatečně prokořeněné, lze je sázet v průběhu celé vegetace. Nejpozdější termín by však měl být v době, kdy je půda ještě teplá, tedy max. začátek podzimu. 

Magnolie potřebují půdu se slabě kyselou až neutrální reakcí. Proto doporučujeme zahradnický substrát smíchat s rašelinou či kompostem. Počítejte s tím, že pro magnolie je nejlepší půda kyprá, výživná a dobře propustná, avšak stále vlhká. Naopak, stálé přemokření nesnese. Proto je vhodné po výsadbě okolí magnolie zasypat mulčovací kůrou, listím apod. pro udržení vlhkosti.

Nebojíme se jámu vykopat dostatečně velkou a zeminu upravit dle požadavků. Zároveň však magnolie nesázíme příliš hluboko. Koření mělce a proto dobře zvažte jakýkoliv další budoucí zásah do jejího okolí. V období po výsadbě a než rostlina dostatečně prokoření, věnujeme pozornost zálivce (opět pozor na přemokření). 

 

Hnojení:

Přihnojování magnolií je vhodné v průběhu vegetace, buď vícesložkovými průmyslovými hnojivy, nebo těmi přírodními, jako je kompost, slepičince, či starší, vyzrálý hnůj. S hnojením to příliš nepřeháníme, aby nedošlo k poškození mělce rozprostřených kořenů. Pokud se vyskytne žloutnutí listů, je pravděpodobné, že trpí nedostatkem železa, což snadno napravíme hnojivem určeným pro okrasné kvetoucí dřeviny, kdy je vhodnější aplikace přímo na list ve 14ti denních intervalech, až do zezelenání listů (při aplikaci by mělo být zataženo, bez slunce, nebo aplikujeme až k večeru).

 

Zálivka:

U magnolií je potřeba udržovat zeminu dostatečně vlhkou, ale nepřemokřenou, a v tom nám pomůže dostatečné zamulčování (viz. Výsadba a substrát).

 

Řez:

Jediné období, kdy je u magnolií povolen řez a tvarování, je před výsadbou a u opravdu mladých rostlin, kdy zkontrolujeme rozložení větví. Nežádoucí větve uřízneme nad pupenem směřujícím ven z budoucí koruny. Řez u starších a vzrostlých magnolií se nedoporučuje!  Velmi často pak keře přestávají kvést. Pokud i přesto chcete řez provést, lze jej tak učinit až po odkvětu, aby se stihly ještě nasadit nové pupeny na příští rok (např. odstranění starých a odumřelých větví).

 

Ochrana rostlin na zimu:

Magnolie jsou mrazuvzdorné rostliny, nicméně mladé rostliny na zimu chráníme čerstvě přihrnutým mulčem. Doporučujeme také chránit pupeny květů před jarními mrazíky a to tak, že přes rostlinu přehodíme netkané textilie. 

 

Choroby a škůdci:

Kromě žloutnutí listů z nedostatku železa (viz. Hnojení), může docházet i k žloutnutí a dalšímu poškození listů z důvodu napadení houbovými chorobami. V takovém případě lze zjednat nápravu použitím postřiku fungicidu Champion 50 WP nebo Kuprikol 50. Dalšími škůdci mohou být housenky a některé druhy hmyzu, kterých se zbavíme běžně dostupnými insekticidy proti savému a žravému hmyzu. Zpravidla však veškerá poškození především listů způsobuje dlouhodobé sucho.

 

Autor: kolektiv Zahradnictví Spomyšl

x