Vysvětlivky k parametrům a balení rostlin

Balení:

kontejner  - rostlina je zakořeněná v květináči (tyto rostliny není nutné sázet ihned po obdržení, v kontejneru při pravidelné péči vydrží delší dobu).

bal - rostlina není v květináči, ale kořenový systém je prorostlý v zemině, čímž vytváří kořenový bal (tyto rostliny není nutné sázet ihned po obdržení, ale nemělo by dojít k delší prodlevě. Bal je náročnější na pravidelnou péči, jako je zálivka apod.).

prostokořenný - rostlina není zakořeněná v květináči, ani nemá vytvořený kořenový bal, její kořeny jsou jasně viditelné - holé (rostliny je nutné vysadit ihned po obdržení, případně je možné je přechovat omezenou dobu ve vlhké zemině či písku. Tato doba by však neměla být příliš dlouhá).

frigo - chlazená sadba, zřetelně viditelné kořeny a srdíčko rostliny (sadbu je nutné vysadit co nejdříve, případně lze omezenou dobu přechovat v lednici, při max. teplotě kolem 4°C. Tato doba by však neměla být příliš dlouhá). Jak vypadá frigo sadba se můžete podívat zde.

 

Parametry:

výška - zpravidla značí celkovou výšku rostliny (bez kontejneru, či balu). Tato výška je orientační - může se v průběhu sezóny měnit v závislosti na druhu rostliny.

OK - zkratka pro obvod kmene v centimetrech (obvod je zpravidla měřen ve výšce 1 metru samotné rostliny (bez kontejneru, či balu).

kmínek rostlina je roubována na kmínku; případně je rostlina se založenou korunou již v určité výšce kmínku.

 

Kontejner:

kontejnery s označením C - jedná se o květináče kulatého tvaru; za písmenem následuje číselné označení, které značí objem v litrech (např. C2 - kulatý květináč s objemem 2 litry).

kontejnery s označením V - jedná se o květináče hranatého tvaru (z profilu připomínající písmeno V), za písmenem následuje číselné označení, které značí objem v litrech (např. V2 - hranatý květináč s objemem 2 litry).

kontejnery s označením k nebo p - jedná se o květináče kulatého nebo hranatého tvaru; za písmenem následuje číselné označení, které značí průměr květináče.
V případě hranatých kontejnerů se jedná o označení délky strany (např. p13 - kulatý květináč s průměrem 13cm; p9 - hranatý květináč, kdy délka stran je 9x9 cm). V těchto kontejnerech se většinou nachází mladé rostliny, s výškou do 15 cm, dle typu rostliny.

 

 

x