Doprava zdarma pro objednávky nad 500,- Kč - prodlouženo do odvolání. Vztahuje se na způsob dopravy Zásilka stromky včetně balného a Zásilka standardní včetně balného.

Návod na pěstování ostružin

Pěstování ostružin se hodně podobá pěstování maliníku, jen ostružiny jsou trošku náročnější na výběr stanoviště. Vyžadují teplejší polohy chráněné před mrazem a studeným větrem. V chladnějších polohách snadno vymrzají. Na vláhu naopak tolik náročné nejsou. Nejvhodnější je výsadba na jaře vzhledem k větší citlivosti na mráz.

 

Výsadba a substrát:

Zvolíme dostatečně vzdušné a slunné stanoviště. Slunce potřebuje ostružiník prakticky po celý den. Půda by měla být dobře propustná, živná, snese ovšem i sušší, kamenité prostředí. Těžké jílovité a přemokřené půdy rostlině nebudou vůbec svědčit. V předstihu před vyhloubením jámy do půdy zapracujeme dobře rozleželý kompost. Do takto upravené zeminy vyhloubíme jámu o velikosti 30x30x30cm. Ostružiníky sázíme stejně jako maliníky, tudíž cca 5cm níže než rostly ve školce. Vzdálenost mezi jednotlivými rostlinami by měla být kolem 0,5m. U plazivých odrůd až 2-3m. Pakliže jsme vysadili ostružiníky plazivé, je vhodné je pěstovat na drátěnce nebo na opoře, kde je vyvazujeme do široce vějířovitého tvaru. Lépe se pak keř udržuje i se sklízejí plody. 

 

Hnojení:

Hnojíme stejně jako u malin vícesložkovými hnojivy typu NPK a Cererit.

 

Zálivka:

Zálivce se výrazněji věnujeme ihned po výsadbě, než rostlina zakoření, a v případě velmi horkých měsíců. Jinak bez problémů snese i krátkodobější větší sucha. 

 

Řez:

Ihned po výsadbě (na jaře) vybereme tři až čtyři nejsilnější pruty, které zkrátíme zhruba o třetinu až čtvrtinu. V průběhu dalších let odstraňujeme odplozené a odumřelé letorosty, a ty stávající zkracujeme zhruba na délku 2-4m (dle odrůdy). Boční výhony vyrůstající ze základních každý rok zkracujeme na délku 2-3 oček.

 

Ochrana rostlin na zimu:

Na zimu se snažíme každou rostlinu chránit před mrazem chvojím, nebo slámou. 

 

Choroby a škůdci:

Ostružiny napadají převážně stejní škůdci jako maliny. Jejich zkrácený přehled najdete zde: Choroby a škůdci malin.

 

Autor: kolektiv Zahradnictví Spomyšl

 

x