Návod na pěstování pelargonií

muškát

 

Z původních pelargonií, které jsou domovem v jižní Africe, pochází dnes známých téměř 240 druhů. Zde má tedy kořeny jejich vitalita a odolnost, s níž přežijí i v méně vhodných podmínkách –několikadenní sucho je neumoří, porostou a pokvetou, ať máte balkon nebo okna orientovaná na kteroukoliv světovou stranu.

Nejlépe kvetou odrůdy s menšími, jednoduchými květy, které se nejvíce uplatňují v truhlících a závěsných nádobách. Sortiment muškátů zahrnuje bohatě kvetoucí odrůdy s jednoduchými květy a tenkými listy, které vytvářejí dlouhé převislé výhony a dále odrůdy tučnolisté s poloplnými nebo plnými květy s kratšími výhony. Převislé muškáty (pelargonie břečťanovité) jsou vhodné a nenáročné rostliny pro balkony a otevřená stanoviště.

Převislé muškáty se používají především do okenních truhlíků a závěsných nádob na balkony a okenní parapety, kde nejlépe vyniknou jejich převislé výhony se spoustou květů.
Uplatňují se také na terasách a v předzahrádkách, vysazené ve velkých dekorativních nádobách spolu s ostatními druhy balkonových a záhonových květin.

 

Výsadba a substrát:

Nejvhodnějším místem pro jejich stanoviště je jihovýchod, jihozápad a jižní strana. Vysazujeme do předpřipraveného rašelinového substrátu, většinou již přímo určeného pro Pelargonie a balkonové rostliny, s namíchanou startovací dávkou hnojiva. Všeobecně platí, že muškátům se bude lépe dařit, pokud jim bude nádoba spíše těsnější, než aby kolem sebe měly více místa. Pro anglické muškáty vybíráme světlé stanoviště, bez přímého úpalu, a hlavně na závětrné straně. Rostliny umisťujeme na venkovní stanoviště po posledních ranních mrazících, zpravidla to bývá po 15. květnu.

 

Hnojení:

V době vegetace hnojíme každých 14 dní standardním tekutým hnojivem nebo sypkým hnojivem přímo na pelargonie.

 

Zálivka:

V době vegetace vydatně zaléváme. Pokud jsme se rozhodli rostlinu přechovat přes zimu na chladném stanovišti, je třeba přizpůsobit zálivku a omezit ji. V této době by mohlo být přelití pro rostlinu osudné. Žloutnutí spodních listů způsobuje nedostatek vody.

 

Řez:

U pelargonií se neprovádí, pouze řízkování na zimu. Zdravé rostliny na podzim seřízneme na výšku 20 cm a umístíme je do světlé místnosti s teplotou kolem 10°C.

 

Ochrana rostlin na zimu:

Rostliny přezimujeme ve světlé, chladné místnosti (5 až 10 °C). Zaléváme velmi málo. Na jaře rostliny vyjmeme, hluboce seřízneme a přesadíme do truhlíků s novou zeminou. Pokud nemáme možnost pelargonie přezimovat, je lepší koupit na jaře nové silné rostliny.

 

Choroby a škůdci:

Virózy se projevují nejrůznějšími tvarovými a barevnými anomáliemi listů (žloutnutí, kroužkovitost, deformace) a květů muškátů. Je patrná celková zakrnělost rostlin. Jedinou ochranou je okamžité odstranění napadených rostlin a pěstování pouze zdravých rostlinek.

 

Korkovitost listů - objevuje se u převislých muškátů. Příčinou je nadbytek vody v půdě nebo vysoká vlhkost vzduchu. Projevuje se zvětšením povrchových buněk a tvorbou drobných zelených zduřenin. Takto zvětšené buňky později odumírají a hnědnou, což se navenek projevuje korkovitostí. Ochrana je preventivní - zajistit vyrovnanou zálivku bez přemokření substrátu.

 

Bakteriální hniloba a vadnutí - nejzávaznější choroba muškátů. Příznaky se projevují nejdříve na starších listech ve formě drobných olejovitých či průsvitných skrvn, které se postupně zvětšují, navzájem splývají a zasychají. Listy postupně odumírají od nejstarších směrem nahoru. Napadené rostliny je třeba zlikvidovat a nebrat z nich řízky na množení. Použité květináče a truhlíky je třeba desinfikovat. 

 
Rzivost – choroba houbového původu, vyskytuje se jen na muškátech páskatých. Na listech se nejprve objevují žluté drobné skvrny, na jejichž spodních stranách vznikají vyvýšená hnědá ložiska výtrusů, často uspořádaných do kruhů. Při silnějším napadení listy zasychají a opadávají. K ochraně je možné použít chemický přípravek.

 

Autor: kolektiv Zahradnictví Spomyšl

 

x