Doprava zdarma pro objednávky nad 500,- Kč - prodlouženo do odvolání. Vztahuje se na způsob dopravy Zásilka stromky včetně balného a Zásilka standardní včetně balného.

Podnož

Podnož je rostlina, nebo její část, která se používá pro očkování nebo roubování jiné rostliny. Smyslem očkování je zajistit přežití, nebo zlepšení vlastností naštěpované rostliny. Spolužití tkání podnože a naštěpované rostliny je ovlivněno vzájemnou afinitou. Nově společně srostlá rostlina, chiméra, bude zčásti mít vlastnosti původní rostliny avšak převážně vlastnosti nově naštěpované rostliny. Vlastnosti podnože významně ovlivňují vlastnosti budoucí rostliny vzniklé spojením obou rostlin. Pro druhy které jsou štěpovány je proto obvykle vyšlechtěno více podnoží s různými vlastnostmi. Podnož a naštěpovaná rostlina se přes vzájemný vliv geneticky neovlivňují, zůstávají různými jedinci.

Použití podnože je nejčastěji spojována s ovocnými rostlinami a zejména stromy a je to zatím jediný způsob, jak ve velkém množství rozmnožovat mnoho druhů rostlin, které se dobře nemnoží semeny (jsou sterilní), nebo jsou zvláště citlivé onemocnění, pokud jsou pěstovány jako pravokořenné. I když je roubování praktikováno už mnoho stovek let, patřilo mezi znalosti, jimiž vládli starověcí Římané. Většina nyní používaných podnoží však byla vyšlechtěna ve 20. století.

Různé podnože se používají i pro stejný druh ušlechtilé odrůdy, protože jí dodávají různé vlastnosti, jako vzrůstnost, velikost plodů a časnost úrody. Podnože jsou vybrány pro vybrané znaky, jako je odolnost vůči suchu, škůdcům a chorobám. Vinná réva pro komerční pěstování je nejčastěji naroubovaná na podnože odolné k škůdci mšička révokaz, zatímco vinice na prodej do zahrad obvykle ne.

Důležitá je afinita podnože a naštěpované rostliny. Důležité (stejně jako u roubování) je, aby byla podnož schopna přijmout tkáň nové odrůdy. Tato vlastnost se nazývá snášenlivost (tzv. afinitou). Štěpovat se mohou snadno rostliny, které se liší v rámci druhu, kdy se (odrůdy štěpují na původní druh) nebo s různými výsledky odlišné druhy v rámci rodu (meruňka na švestku), avšak jen zřídkakdy se štěpují rostliny odlišných rodů. Mnoho druhů hrušek je pěstováno na kdouloni, jako podnoži.

Podnoží bývá označována obvykle část rostliny, která tvoří u rostliny kořenový systém a nebo kořenový systém a další nadzemní část - kmen, při štěpování v korunce. V takovém případě korunu tvoří ušlechtilá odrůda. Avšak například u odrůdy jabloně Ontario bývá prováděno tzv. mezištěpování, kdy podnož tvoří kořenový systém, další odrůda kmen a odrůda jabloně Ontario korunu.

x