Návod na pěstování borůvek

 

Při výběru kanadských borůvek, bychom měli již dopředu počítat s tím, že jeden keř nám stačit nebude. Vzhledem k tomu, že rostliny jsou pouze částečně samosprašné, doporučuje se vysadit dva a více keřů do vzájemné blízkosti. Dbáme na to, aby odrůdy kvetly přibližně ve stejnou dobu. Stanoviště volíme spíše slunné, dařit se jim bude i v polostínu, avšak na slunci budou plody vyzrálejší, chuťově aromatičtější, kdežto v polostínu bude úroda menší, a pozdější. Borůvky lze s úspěchem pěstovat i v nádobách na balkonech, terasách apod.

 

Výsadba a substrát:

Základem při výsadbě kanadských borůvek je již příprava půdy. Připravíme si jámu zhruba 1m širokou a cca 40-50cm hlubokou. Borůvky koření mělce a tak větší hloubka není potřeba. Vzniklou jámu je vhodné od okolního prostoru oddělit folií. Dno můžeme vysypat šterkem, nebo kamínky, jakožto drenáž pro odtok vody. Vzhledem k tomu, že borůvka potřebuje písčitou, nebo písčito-hlinitou půdu s velmi kyselou reakcí, vysazujeme rostliny do směsi písku a rašeliny. Důležité je tuto směs pravidelně doplňovat, bez dostatečné kyselé reakce nebude borůvka dobře prosperovat. Pro udržení vlhkosti, a jako ochranu proti plevelům doporučujeme okolí keře zahrnout mulčovací kůrou. 

Borůvky vysazujeme spíše na podzim, či v brzkém jaře, ale vzhledem k tomu, že se sazenice ve většině případech prodávají v kontejnerech a s dobrým kořenovým balem, lze bez větších problémů keř vysadit i v průběhu vegetace.

 

Hnojení:

Hnojení borůvek provádíme pouze brzy na jaře, při tvorbě poupat a po odkvětu. Zhruba od července se hnojení vyvarujeme. Hnojíme speciálními kyselými hnojivy bez obsahu chloru. V dnešní době si lze již vybrat z hnojiv určených přímo pro borůvky, ať již granulovaných, či kapalných.

 

Zálivka:

Borůvky jsou poměrně náročné na zálivku, ovšem nesnesou ani přemokření, čemuž zabráníme patřičnou drenáží a zamulčováním (viz. Výsadba a substrát). Pravidelnost zálivky příznivě ovlivňuje velikost a násadu pozdějších plodů. 

 

Řez:

Po výsadbě vybereme jeden až tři nejsilnější výhony, které mírně zkrátíme. Ostatní, slabé, odstraníme co nejníže. Rostlina tak bude lépe vyživená, a dobře rozvětvená. Borůvky plodí na jednoletých mladých dřevech, a proto v pozdějších letech vždy ponecháme další dva až tři nové výhony. Řez provádíme zpravidla na jaře, kdy zároveň odstraníme staré odumřelé větve a celkově keř prosvětlíme seříznutím slabých větviček. 

 

Ochrana rostlin na zimu:

Pokud máme rostlinu dostatečně zamulčovanou (viz. Výsadba a substrát), není na zimu potřeba žádná další speciální péče. Pouze při pěstování v nádobách je vhodné nádobu dobře zajistit před mrazem (obalením nádoby jutovinou, kokosovou rákosí apod.). Mulž nezapomeňte pravidelně obnovovat. 

 

Choroby a škůdci:

Borůvky zpravidla netrpí chorobami. Při nedostatku železa nebo nadbytku vápníku může docházet k žloutnutí listů. Jedinými škůdci pro ně jsou zvířata, která mohou ohryzáním poškodit větve, nebo "sesbírat" bobule.

 

Odrůdy dle období sklizně:

 

Rané odrůdy: obvykle zrají od začátku července do druhé poloviny července

ChanticleerDukeEarliblue, Hannah’s Choice, Patriot, Polaris, Spartan, Emilly, Bluetta, Poppins (konec června)

 

Středně rané odrůdy: obvykle zrají od poloviny července do začátku srpna

Bluejay, Chippewa, Meader, Northblue, Toro, Legacy, Berkeley, BonusDarrowHardy Blue, Meader, Sierra, Aino, Alvar, Jorma

 

Středně pozdní odrůdy: obvykle zrají od konce července do poloviny srpna

Bluecrop, BluegoldBrigitta, Chandler, Denise Blue, GoldtraubeNelsonNorth Country, Rubel, Draper, Northland, Putte, Jorma

 

Pozdní odrůdy:  zrají od poloviny srpna do září

Elizabeth, Pink Lemonade, Bonifacy, Elliot, Herbert

Autor: kolektiv Zahradnictví Spomyšl 

 

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.