Doprava zdarma pro objednávky nad 500,- Kč - prodlouženo do odvolání. Vztahuje se na způsob dopravy Zásilka stromky včetně balného a Zásilka standardní včetně balného.

Návod na pěstování cibulovin

 

Pakliže toužíte mít záhony na jaře plné krásných květů, které ve váze ozdobí i Vaše domovy, je na čase pustit se do podzimní výsadby cibulovin. Ať už vyberete jakékoliv druhy, při dodržení základních postupů se můžete těšit na první jarní květy. 

 

Výsadba a substrát:

Při výsadbě cibulovin existuje mnoho variant, jak vybírat vhodné stanoviště. Lze je vysadit volně do trávníku, jako podrost vyšších stromů, či keřů, nebo do klasických uspořádaných záhonů. Každopádně stanoviště by mělo být světlé, s dostatkem slunečních paprsků, ale i stínu. Půda by měla být dobře propustná, humózní, a dostatečně vlhká, aby rostliny hned od počátku netrpěly suchem. Před samotnou výsadbou ji dobře prokypříme. Samotné cibulky vysazujeme zhruba do hloubky o 1,5 násobku vlastní cibule nebo do výsadbových košů, které nám po odumření rostliny (jakmile začnou žloutnout listy) umožní cibule kompletně vyndat. Dobře zachovalé cibule lze následně po očištění a vysušení skladovat na teplejším místě (kolem 20°C) pro následnou další výsadbu.

 

 

 cibuloviny výsadba_2

 

Hnojení:

Cibuloviny musí mít dostatek dusíku, tudíž je vhodné jej do půdy postupně dodávat (např. síranem amonným). První dávku přidáme zhruba 4 týdny po výsadbě, druhou na konci zimy, a třetí po plném rozvoji listů. Lze si pomoci již předpřipravenými tekutými hnojivy přímo pro cibuloviny. 

 

Zálivka:

Po výsadbě neopomeneme vydatně zalít. Zálivku dodáváme v průběhu jara a v období celé vegetace.

 

Řez:

Žádný specifický řez cibuloviny tohoto typu nepotřebují, pakliže nemáme na mysli řez květů do vázy. V tomto případě doporučujeme květy uříznout ještě před plným rozkvětem. Pokud nepotřebujeme zachovat cibulky pro další sadbu, lze stonek ukončit včetně listů, v opačném případě se snažíme listy nepoškodit. 

 

Ochrana rostlin na zimu:

Většině cibulovin stačí jako zimní ochrana sněhová přikrývka; místo výsadby však můžeme ještě zasypat chvojím, nebo nepříliš těžkým spadaným listím, které na jaře co nejdříve odstraníme.

 

Choroby a škůdci:

Jestliže jsme vysadili cibuloviny do košíčků, nemusíme mít obavy, že by se k nim dostali hraboši nebo jiní škůdci. Jako ochranu před houbovými chorobami lze cibulky před výsadbou krátce namočit do roztoku z fungicidu Merpan 80WG a teprve poté vysadit.

 

 

 

Autor: kolektiv Zahradnictví Spomyšl

x