Doprava zdarma pro objednávky nad 500,- Kč - prodlouženo do odvolání. Vztahuje se na způsob dopravy Zásilka stromky včetně balného a Zásilka standardní včetně balného.

Návod na pěstování kiwi

 

Pakliže jsme se rozhodli pro pěstování kiwi (actinidie), rozhodně bychom neměli zapomenout na to, že se jedná o velmi teplomilnou rostlinu a tak se jí bude dařit především v teplých, vinařských oblastech, a na chráněných stanovištích (jako jsou jižní strany domů). Kiwi tvoří až 9 metrů dlouhé, opadavé liány a proto je vhodné pěstovat ji na drátěnce, či na jiné opoře, stejně jako vinnou révu. Důležitý je také správný výběr odrůdy, některé z nich jsou cizosprašné a tak pro správné pěstování potřebují samce a samičku (jeden samec vystačí až na 4 samičky), ale lze i pohodlně sehnat odrůdy samosprašné, které si v podstatě vystačí samy (Jenny, Issai). Rodí cca 3 roky od výsadby (někde se uvádí 6-8let).

 

Výsadba a substrát:

Vysazujeme je do hlubokých, dobře propustných, lehce kyselých půd s dostatkem živin. Ty je vhodné zapravit do půdy již s předstihem, kdy do hloubky alespoň 60cm přidáme dobře vyzrálý kompost, či hnůj. Rostliny vysazujeme na vzdálenost minimálně 3m.

 

Hnojení:

V předjaří a na jaře přihnojujeme např. Cereritem, NPK, či dusíkatými hnojivy.

 

Zálivka:

Actinidie nesnáší mokrou půdu, ovšem nesnese ani přílišné sucho a tak se snažíme substrát udržovat přiměřeně vlhký. 

 

Řez:

Abychom mohli rostlinu dobře udržovat, je nutné její pěstování na opoře, ke které vyvazujeme základní větve a šlahouny, které přinesou nové plody. Při řezu pamatujeme na to, že actinidie plodí na jednoletém dřevě, tudíž odstraňujeme především starší odplozené výhony. Základní větve vyvazujeme ve vzdálenosti zhruba 50cm od sebe, v délce zhruba 2-3m. V prvních letech jejich boční výhonky zkracujeme na 2-4 očka, ze kterých později vyrostou další plodivé větve. Po červnovém nasazení plodů seřízneme výhonky za posledním plodem. Podruhé seřízneme ihned po sklizni. Vyvarujeme se řezu na zimu.

 

Ochrana rostlin na zimu:

Pokud máme tu možnost, tak mladé rostliny actinidie uschováme např. do skleníku či zimní zahrady. Rostliny mají tendenci vymrzat již při -12°C. Kořeny na zimu chráníme přihrnutím kůry, listí, či chvojí; celé keře pak přikrýváme netkanou textilií. 

 

Choroby a škůdci:

Actinidie je poměrně odolná vůči chorobám a škůdcům. Pakliže se již nějaká objeví, jedná se o hniloby kořenů a plodů. Ze škůdci ji nejčastěji napadají štítenky (z nechemických postřiků může vhodně pomoci např. Rock Effect).

 

Autor: kolektiv Zahradnictví Spomyšl

x