Doprava zdarma pro objednávky nad 500,- Kč - prodlouženo do odvolání. Vztahuje se na způsob dopravy Zásilka stromky včetně balného a Zásilka standardní včetně balného.

Návod na pěstování lobelek

 lobelia

Lobelku můžete pěstovat jako letničku nebo také jako záhonovou trvalku. Klidně ji tedy můžete vysadit nejen do zahrádky, ale také do truhlíku či do květináče. Dokáže růst vzpřímeně až do výšky 1,5 m. Nejmenší květiny jsou vysoké pouze 10 cm. Velikost konkrétní květiny se odvíjí hlavně od daného druhu a také od kvality péče o ni. Letničky jsou zpravidla mnohem menší, než je tomu u trvalek.

 

Výsadba a substrát:

Lobelku je možné na jaře koupit v kterémkoli květinářství a začít ji pěstovat jako letničku. Není tak třeba dělat si zbytečné starosti se zdlouhavým výsevem. V zahradnictví již zakoupíte vcelku vzrostlé sazenice, které pohodlně dáte do truhlíku. Jestliže se rozhodnete pro pěstování lobelky, měli byste ji vysévat během měsíce ledna. Maximálně mohou jít semínka do země v průběhu února nebo března. Než ale rostlinu vysadíte do květináče, je třeba ji několikrát za sebou přesadit. Lobelky můžete pohodlně pěstovat spolu s dalšími okrasnými květinami, jako jsou třeba surfinie, petunie anebo pelargonie či jiné známé letničky. Ven ji rozhodně dejte až tehdy, když už nehrozí mrazy. Stanoviště by měla mít slunečné, ale dostatečně chráněné před větrem. Optimální je jižní či jihovýchodní orientace. Teplota by neměla klesnout pod 20 stupňů Celsia a po odkvětu rostlinu seřízněte. Substrát volte speciálně určený pro balkonové rostliny.

 

Hnojení:

Hnojíme začátkem května. Přihnojte hnojivem pro balkonové letničky. Po prvním odkvětu je vhodné rostliny seříznout o 1/3, čímž podpoříme další kvetení, které přetrvává zhruba do začátku října (dle počasí).

 

Zálivka:

Zálivku vyžaduje poměrně vydatnou, ale nesmí se ulít. Z pohledu zálivky je třeba nechat lobelku občas jemně vyschnout, nedávejte ji tedy do samozavlažovacích truhlíků.

 

Množení:

Semeny.

 

Ochrana rostlin na zimu:

Letnička u nás nepřezimuje. Trvalkové druhy jsou plně mrazuvzdorné.

 

Choroby a škůdci:

Je náchylná na plísňové choroby. V tom případě ji ostříhejte a postříkejte postřikem na plísňové choroby. Jde o kontaktní fungicid, který má dokonce i preventivní účinek proti padlí a navíc hubí svilušky.

 

Autor: kolektiv Zahradnictví Spomyšl

x