Doprava zdarma pro objednávky nad 500,- Kč - prodlouženo do odvolání. Vztahuje se na způsob dopravy Zásilka stromky včetně balného a Zásilka standardní včetně balného.

Návod na pěstování muchovníku

 

Muchovník sice stále patří v našich zahradách mezi méně obvyklou dřevinu pěstovanou pro výrazně sladké plody, nicméně právě díky plodům a jejich využití v moderním stravování získávají na stále větší oblibě. Muchovník jako takový je velmi výrazný, okrasný keř, lze jej použít i pro výsadbu do živého plotu. Je naprosto nenáročný na pěstování, největší péče je při pravidelném prořezávání. Pakliže si vyberete zrovna tento keř, pamatujte na to, že Vaši zahradu může zdobit 40 až 50 let. 

 

Výsadba a substrát:

Muchovník vysazujeme na slunné či polostinné stanoviště, vyvarujeme se však přímému slunci. Na složení půdy je nenáročný, postačí běžně dostupná zahradní zemina, která bude dobře propustná. Do předpřipravené jámy je vhodné přidat a zapracovat dobře uzrálý kompost. Rozestup mezi jednotlivými keři by měl být kolem 3m.

 

Hnojení:

S hnojením to příliš nepřeháníme, lze přihnojovat kompostem, či běžně dostupnými hnojivy pro okrasné dřeviny.

 

Zálivka:

Muchovník po zakořenění snese i krátkodobé přísušky, nicméně v parných a horkých letních měsících mu vydatnější zálivku přeci jen raději dopřejeme. 

 

Řez:

Rostlinu lze pěstovat jako keř, nebo také jako stromek, který si snadno zapěstujeme odříznutím nepotřebných větví od nejsilnějšího a nejrovnějšího kmínku zhruba 1m nad zemí. U keřové varianty seřezáváme pouze dva hlavní kmínky, které rostou blízko sebe. Základní postup při řezu je víceméně totožný se seřezáváním keře rybízu (řez rybízu).

 

Ochrana rostlin na zimu:

Muchovník je mrazuvzdornou rostlinou. Dokonce i květy snesou mráz do -6°C. Není potřeba žádná zvláštní péče.

 

Choroby a škůdci:

Muchovníky žádnými významnými chorobami a škůdci v našich podmínkách netrpí, výjimečně je napadají rzi a houby obvyklé u ovocných stromů. 

 

Autor: kolektiv Zahradnictví Spomyšl

x