Návod na pěstování petunií/surfinií

 surfinie

Surfinie jsou vlastně převislé petúnie. Jsou velmi oblíbené a vidět je můžete v letním období, kdy kvetou v bílé, růžové modré nebo purpurové barvě. Hodí se na pěstování v truhlíku nebo v zavěsných nádobách na terase či balkóně.
Pokud byste i vy chtěli surfinie pěstovat, podívejte se, jak jednoduché je jejich pěstování, dodržíte-li pár zásad.

 

Výsadba a substrát:

Pokud chcete pěstovat surfinie ze semen, je nutné si rostlinky předpěstovat nejlépe v lednu až březnu. Vysazovat je na vhodné stanoviště pak doporučujeme v květnu. Mladé rostlinky musíte zaštipovat, protože jinak by nebyly košaté.

Surfinie je potřeba pěstovat v truhlících či v závěsných květináčích, musí mít dostatečné místo pro své rozrůstání, protože v letním období jejich výhonky dosahují délky i více než 1 metr. Dost často se stává, že jsou tyto rostliny tak bohaté a těžké, že pokud nemáte truhlíky pořádně uchycené, najdete je brzy na zemi. Surfinie mají rády hodně světla, proto je nezbytné umístit je na slunné místo. Co surfinie ale na rozdíl od muškátu nemají rády, jsou silné deště a vítr. Jejich výhonky jsou totiž mnohem křehčí a větší vítr je brzy poláme, déšť pak lehce poničí jemné květy. Pokud ale přeci jen k takové „nehodě“ dojede, rostlina vám neodumře, poroste dál.

Co se půdy týče, tak je vhodné zvolit stejně jako u muškátů půdu dobře propustnou a bohatou na živiny. Rozhodnete-li se zeminu koupit, což je nejjednodušší a nejrychlejší, pak tou správnou volbou bude zemina pro muškáty nebo balkonové květiny. Do truhlíků o délce 50 až 60 cm zasaďte 3 rostlinky.


Hnojení:
Ani s hnojením to u surfinií nebudete mít tak jednoduché, ideální četnost hnojení je 1krát za týden hnojivem na balkonové rostliny. Rostliny potřebují dostatek živin. Hnojivo nejlépe přimíchejte do substrátu ve formě gramulí a po té přihnojujte rozpustným hnojivem.

 

Zálivka:

U surfinií na zálivku nesmíte zapomínat. Tyto rostliny mají vláhu opravdu rády a nejlépe uděláte, pořídíte-li si samozavlažovací truhlíky, které seženete v zahradnictví nebo hobby marketu. Samozavlažovací, ale neznamená, že si pro vodu rostliny dojdou samy, je potřeba každý den nebo alespoň obden truhlíky kontrolovat a v případě potřeby vodu doplňovat spolu s hnojivem.

 

Množení:

Surfinie je možno množit dvěma způsoby, a to semenným anebo u nás nejčastěji používaným způsobem – řízkováním. Řízkování provádějte v aktivním období, ne v době, kdy surfinie odpočívá. Seřízněte vrcholek surfinie těsně pod kolénkem, nechte zaschnout, nejlépe do druhého dne, ne na slunci, odstraňte spodní list a zapíchněte do zeminy smíchaného písku s rašelinou v poměru 2:2:1, ta nesmí být přelitá, aby výhonek hned neuhnil, stejně tak tento odřezek můžete dát do sklenice s vodou a až pustí kořeny, tak ho přesadit do substrátu.

 

Ochrana rostlin na zimu:

Na zimu truhlíky se surfiniemi uložte do světlé a chladné místnosti, omezte zálivku, ale dejte pozor, aby vám substrát úplně nevyschl. Nepřidávejte už žádná hnojiva. Pokud se vám povede ji přezimovat, můžete si ji namnožit řízkováním.

 

Choroby a škůdci:

Surfinie nejčastěji postihuje choroba zvaná padlí. Doporučujme květiny preventivně ošetřit postřikem proti této chorobě. V každém dobrém květinářství či zahrádkářství vám ochotně poradí, který postřik je nejlepší.

 

Autor: kolektiv Zahradnictví Spomyšl

 

x