Návod na pěstování verben

verbena

U nás se však zpravidla pěstuje jako letnička, která se po odkvětu likviduje. K dostání jsou však i vytrvalé druhy. Existuje mnoho druhů, některé jsou převislé a pnoucí, které své uplatnění našly především v závěsných nádobách nebo okenních truhlíkách.

 

Výsadba a substrát:

Kvete nejlépe na slunném stanovišti, ale snese i polostín. Vysazuje se do dobře propustné zeminy. Nakvétá od července do října. 

Barva květu:

bílá, krémová, růžová, fialová, vínová, purpurová, červená

 

Hnojení:
Hnojení je 1krát za týden hnojivem na balkonové rostliny. Rostliny potřebují dostatek živin. Hnojivo nejlépe přimíchejte do substrátu ve formě granulí a po té přihnojujte rozpustným hnojivem.

 

Zálivka:

V době růstu vyžaduje bohatou zálivku.

 

Množení:

Množí se výsevem. Semena se vysévají podle druhu od února do března. Druh V. rigida a V. canadensis a Verbena x hybrida se vysévají v únoru. V březnu se vysévají semena. Dále je možné množit na konci léta řízkováním.

 

Ochrana rostlin na zimu:

Přezimuje jen v záhonu a musí být pokrývka, jinak nepřezimuje.

 

Choroby a škůdci:

Verbena je náchylná na plísňové choroby. V tom případě ji ostříhejte a postříkejte postřikem na plísňové choroby. Jde o kontaktní fungicid, který má dokonce i preventivní účinek proti padlí a navíc hubí svilušky. Působí i proti přezimujícímu myceliu padlí, a proto se jeho použití doporučuje již na jaře.

 

Autor: kolektiv Zahradnictví Spomyšl

x