Návod na pěstování rybízu

 

Pakliže jste si pro svou zahradu zvolili právě rybíz, je důležité pro jeho správné pěstování, zda se jedná o stromkovou, či keřovou variantu. U stromkové verze nezapomene vybrat vhodnou oporu pro kmínek, jehož konec bude až nad příslušným roubem a bude tak podporou pro rostoucí korunu. 

Vysoce pravděpodobně Vám nejprve dozrají rybízy červené, jejichž zralost je dle odrůdy od začátku června, až do konce srpna/ začátku září. Plody bývají spíše kyselejší. Bílé rybízy dozrávají později, v období od poloviny července. Nejpozdnější jsou rybízy černé, které dozrávají zhruba od druhého červencového týdne do poloviny srpna. Při správné péči Vám keře rybízu budou dělat radost až 20 let, stromky 8-10 let. Stanoviště volíme slunné, dobře se jim bude dařit jak v teplejších oblastech, tak i v drsnějších horských polohách.

 

Výsadba a substrát:

Nejvhodnější pro výsadbu jsou podzimní měsíce, nebo časné jarní. Dobře prokořeněné kontejnerované stromky či keře lze sázet v průběhu vegetace. Červenému a bílému rybízu se daří nejlépe v humózních, živných, vlhčích půdách, s mírně kyselou reakcí. Černý rybíz je poněkud náročnější, dobře se mu daří spíše v půdách lehčích. Naopak snese více vápenatou půdu. Před samotnou výsadbou kořeny prostokořenného stromku či keře namočíme alespoň na pár hodin do kbelíku s vodou. Rybíz koření mělce; při výsadbě ho zasadíme cca o 10cm níže, než rostl předtím. U stromkového rybízu neopomeneme na oporu kmínku. Vhodné je okolí keřů i stromků zamulčovat, aby se tak předešlo tvorbě plevele a případnému poškození kořenů při jeho odstraňování. Keře vysazujeme na vzdálenost 2,5-3m x 1-2m, dle odrůdy. Stromky vysazujeme do sponu 2-2,5m x 0,8-1m. 

 

Hnojení:

Rybízy jsou náročnější na zásobu humusu v půdě (obzvláště černé odrůdy). Při hnojení rybízu využíváme organická hnojiva jako je kompost (cca 2kg k jednomu vzrostlému keři - je nutné jej předem promíchat s půdou). Pakliže pěstujeme rybíz v těžší půdě, hnojíme spíše na podzim, při pěstování v lehčích půdách hnojíme naopak na jaře. Dbáme také na dostatečný přísun draslíku a fosforu.

 

Zálivka:

Zvýšenou pozornost zálivce věnujeme v době zakořeňování a při příliš vysokých teplotách. Obzvláště černý rybíz hůře snáší přísušky.

 

Řez:

Pokud sázíme na podzim, řez provedeme až předjaří, kdy zkrátíme jednoleté výhony keře na dva až tři pupeny (zhruba 10-20cm). V prvním roce ponecháváme pět až šest silných výhonů, v druhém dalších šest. Odumřelé větve a větve, které příliš zhušťují keř pravidelně odstraňujeme (v předjaří). Dobře zapěstovaný keř lze rozpoznat tak, že v třetím roce od výsadby má 5-6 jetnoletých výhonů, stejný počet dvouletých a tři až pět tříletých větví. Stromkový rybíz zkracujeme po výsadbě na dva až tři pupeny tak, aby poslední směřoval ven z korunky. Tu zakládáme ze čtyř až pěti výhonů, které v dalších letech většinou nezkracujeme, pakliže nejsou příliš dlouhé.

 

 

 

Ochrana rostlin na zimu:

Rybíz nepotřebuje žádnou zvláštní zimní ochranu (kromě obnovení mulče). Ve vyšších polohách je vhodné kmínek stromkového rybízu obalit jutovinou.

 

Choroby a škůdci:

Při výsadbě v blízkosti borovic může docházet k napadení stromku či keře rzí vejmutkovou, která vytváří na spodní straně listu žluté až hnědé sloupky. Tyto napadané rostliny lze ošetřit po sklizni fungicidem Baycor 25 WP. Další, poměrně častou chorobou bývá antraknóza rybízu, která se projevuje drobnými skvrnami na listu. Ty pak žloutnou, odumírají a opadávají. Vhodným ošetřením před květem a po odkvětu je fungicidem Dithane DG Neotec. Pakliže Vám u rybízu na jaře hnědnou a opadávají pupeny, je pravděpodobné napadení vlnovníkem rybízovým. Doporučujeme napadané větve zkrátit těsně pod napadeným pupenem. Časté bývá také napadení rostlin mšicemi, pilatkou nebo sviluškami. V případě mšic doporučujeme ošetření např. Pirimorem, na pilatky je vhodné použít insekticid Decis, a svilušky spolehlivě odstraníme použitím přípravku Nissorun 10WP.

 

Autor: kolektiv Zahradnictví Spomyšl

obrázky: Řez ovocných stromů, nakl. Grada 2011

x