Návod na pěstování malin

 

Pěstování malin není složité ani nikterak těžké, ovšem neuškodí připomenout si pár základních pravidel. V každém případě pro maliny vybíráme světlá, slunná stanoviště, v přílišném stínu špatně rodí a mají tendenci vytahovat se za sluncem do délky. Doporučuje se pěstování v oblastech do 500 m.n.m. Při vyšších nadmořských výškách nerostou zrovna ideálně. Nejvhodnějším období pro výsadbu prostokořenných malin je měsíc říjen a  poté jarní měsíce.

 

Výsadba a substrát:
Vysazujeme je do humózní, středně těžké, dobře propustné půdy, s dostatkem vláhy a mírně kyselou reakcí. Pakliže máme do půdy již předem zapracovaný uleželý kompost, poté postačí vyhloubit jámu o velikosti 30x30x30. Rostliny zasadíme cca o 5cm níže než rostly ve školce. Snažíme se nepoškodit pupeny. Rostliny sázíme na vzdálenost 40-60cm.
 
 
Hnojení:
Maliny mají zvýšené nároky na hnojivo. Hnojíme v předjaří před kvetením vícesložkovými hnojivy jako je NPK a Cererit. Každý 3. a 4. rok zapracujeme do půdu uzrálý kompost. 
 
 
Zálivka:
Vláhu doplňujeme pravidelně, obzvlášť u mladých rostlin a v příliš horkých létech.
 
 
Řez:
Maliníky krátce po výsadbě (na jaře) seřízneme na délku 20-40cm. V druhém ruce ponecháme dva až tři nejsilnější výhony. V následujících letech ponecháváme šest až osm nejsilnějších výhonů. Vzhledem k tomu, že maliník plodí na loňském dřevě, přebytečné letorosty u jednouplodících odrůd odstraňujeme těsně nad zemí co nejdříve (cca v květnu), podpoříme tak růst a živnost zbývajících výhonů. U remotantních odrůd po odplození odumírají horní části výhonů. Ty seřízneme až na jaře. 
 
 
Choroby a škůdci:
Maliníky mohou trpět několika houbovými či virovými onemocněními, jež způsobují deformování listů a květních pupenů. Přenašeči jsou různé druhy hmyzu (mšice ad.). Poradíme si běžně dostupnými přípravky jako Mospilan, Pirimor, Plenum, Metation ad. Pakliže se objeví modrošedá skvrnitost na mladých výhonech, sáhneme po Championu 50WP (ten lze použít i preventivně). Pokud se potýkáme se žlutými až hnědými skvrnami na listech, které postupně odumírají, pravděpodobně náš maliník napadla rez maliníková. Po odstranění napadených listů rostlinu ošetřímě měďnatým přípravkem (Champion 50WP).
 
 
Autor: kolektiv Zahradnictví Spomyšl
 

x