Kdy sázet ovocné stromky?

Kdy sázet ovocné prostokořenné stromky je jedním z nejčastějších dotazů v našem Zahradnictví, obzvláště v podzimním období, kdy zhoršující se počasí zneklidňuje mnohé začínající i pokročilé zahrádkáře.

 

Vězte však, že:

ovocné prostokořenné stromky se sází pouze v době vegetačního klidu, tedy od konce října do konce dubna (v příznivém, chladnějším počasí i na začátku května).

V praxi to znamená, že u takovýchto stromků je nutné dodržet přesné agrotechnické lhůty, kdy lze jednotlivé druhy vyorat, zpravidla se tak každoročně děje od 20. října a v průběhu listopadu, kdy jsou stromky (a případně i růže nebo stromky a keře drobného ovoce) již dostatečně vyzrálé. Samozřejmě dané postupy přímo ovlivňuje i aktuální počasí. V tomto období stromky dorazí ze školek přímo k nám, kde je roztřídíme do Vašich objednávek a následně odesíláme. Ač bychom rádi, tyto termíny nelze nijak urychlit.

Výsadba prostokořenných stromků je pak možná v již zmíněném období, tedy od konce října do konce dubna. Samozřejmě stromky nevysazujeme pokud je půda promrzlá do větší hloubky. Dovolujeme si upozornit, že i přesto, že je v podzimním období několik dní v řadě teplota pod bodem mrazu, nebo dokonce sněží, stromky se dají bez obtíží zasadit a není potřeba se obávat jejich neujmutí.  Na jaře začínáme s výsadbou v období, kdy je půda dostatečně rozmrzlá. 

 Jak postupovat při výsadbě a řezu stromku na podzim a jak na jaře, se dozvíte v našich podrobnějších návodech.

x