Návod na pěstování hortenzií

hyd

 

Výsadba a substrát:

Nejzásadnějším při samotné výsadbě je příprava substrátu. Lze si pomoci zakoupením již předpřipraveného substrátu pro kyselomilné rostliny, anebo si připravit vlastní směs. Pro růžové a červené květy hortenzií velkolistých a pilovitých si připravte směs z kompostu, jílu, rašeliny a písku v poměru 4:3:2:1; pro bílé a modré květy si naopak připravte směs rašeliny, kompostu, jílu a písku v poměrech 3:2:1,5:0,5. Pro hortenzie latnaté smíchejte kompost, rašelinu a písek v poměru 5:2:1. Půda by měla být výživná, kyprá, stále dostatečně vlhká, ale bez přemokření (voda v ní nesmí stát). Veškeré hortenzie bývají prodávany v kontejneru, v dostatečně prokořeněném balu. Před samotnou výsadbou je vhodné rostlinu i s květináčem namočit cca na 2 minuty do kbelíku s vodou. Zajístíme tak, že nezasadíme rostlinu s proschlým balem. Jámu úměrně přizpůsobíme velikosti balu po odstranění květináče. 

 

Hnojení:

O hortenziích je všeobecně známo, že hnojivo ovlivňuje zbarvení květů (v případě horentenzií velkolistých). Vše ovlivňuje půdní reakce, růžové zbarvení květů probíhá ve spíše alkalických půdách, v kyselé půdě se dočkáme květů modrých. Půdní reakci ovlivníme právě hnojivem, dnes se dají již běžně sehnat hnojiva pro růžové hortenzie a zvlášť hnojiva pro modré hortenzie. Modré zbarvení květů lze podpořit i zálivkou v průběhu podzimu a jara z kamence hlinitoamonného, který lze sehnat v drogériích. Jinak přihnojujeme průběžně v době kvetení, až do konce srpna. Pro hortenzie latnaté Vám postačí klasické rozpustné hnojivo.

 

Zálivka:

Nepravidelná zálivka je jednou z největších chyb, kterých se můžete při pěstování hortenzií dopustit. Rozhodně by nemělo docházet k přesychání rostliny, a uvadání listů a pak následnému "šoku" z nadměrného přísunu vody. Důležitá je pravidelnost, a optimální množství vody, obzvláště v letních a horkých měsících. Úniku vody lze zabránit i přihrnutím mulčovací kůry, nebo zřízením kapénkové závlahy. Od srpna zálivku začněte omezovat.

 

Řez:

Řez je samozřejmě specifický pro každý druh hortenzie. Hortenzie velkolistá nasazuje na květ už na konci předchozí vegetační sezony a proto na jaře odstraňujeme jen přemrzlé větvičky, a zaschlá květenství. Stejný postup je i u hortenzií pilovitých. Lze je však důkladně prořezat v průběhu května až června, kdy potřebné výhony seřízneme až nad 3. nebo 4. očkem. Výhony zakončené květenstvím neodstraňujeme! Hortenzie latnaté, či stromečkovité tvoří pupeny až zjara, tudíž můžeme být v řezu radikálnější. Seřízneme je hluboce až nad prvním párem pupenů. Vzhledem k tomu, že kvetou na mladých výhoncích je tento řez nutný. U popínavých hortenzií na jaře odstraníme jen to, co je uschlé.

 

Ochrana rostlin na zimu:

Na zimu je potřeba k hortenziím nahrnout lehčí substrát, nebo vrstvu spadaného listí či chvojí (mladé rostliny je potřeba před mrazy chránit více, starší jsou již odolnější). Některé hortenzie se dají i s uschlým květenstvím jemně svázat větvemi k sobě a celý tento svazek přikrýt netkanou textilií nebo jutovinou.

 

Choroby a škůdci: 

Hortenzie příliš na choroby a škůdce netrpí, nicméně i u nich se může pár nemocí objevit. Mezi jedny z nich patří plíseň šedá, která vytváří na rostlinách šedavý povlak, obzvláště při teplém a vlhkém počasí. Rostlinu můžeme ošetřit preventivně, nebo při výskytu. Pomůže nám fungicid Teldor, nebo jakýkoliv jiný přípravek proti plísni šedé na okrasných rostlinách. Šedavý až nafialovělý povlak na všech částech rostliny způsobuje naopak padlí. Dobře nám poslouží přípravky Horizon, Discus nebo Kumulus. Při žloutnutí až zbělení listů se rostlina pravděpodobně potýká s chlorózou, tedy nedostatkem železa, což lze velmi rychle napravit přidáním tekutého železa, nebo zelené skalice. Savé a žravé škůdce spolehlivě zlikvidujeme přípravky Omite, nebo Calypso.

 

Autor: kolektiv Zahradnictví Spomyšl

x