Návod na pěstování zimolezu kamčatského

 

Nedaří se Vám vypěstovat keř kanadské borůvky? Její plnohodnotnou náhradou může být zimolez kamčatský. Narozdíl od jiných zimolezů, které se pěstují jako okrasné keře, tento plodí chutné drobné ovoce, které barvou připomínají samotné borůvky. Je ovšem méně náročný na pěstování.  Jedná se o cizosprašnou rostlinu, takže doporučujeme rozhodně vysadit dva a více keřů, kteří se navzájem opylí. 

 

Výsadba a substrát:

Zimolez se spokojí s naprosto obyčejnou zahradní půdou, zapěstované keře zvládnou krátkodobě i sušší podmínky. Dobře poroste v polostínu, ale je to spíše světlomilný keř. Na světle bude i lépe plodit a bude více olistněný. Nejvhodnější pro výsadbu je podzim, lze vysazovat ovšem i na jaře (kontejnerované a dobře prokořeněné rostliny lze bez obav vysadit i v průběhu sezony). Připravíme si jámu o velikosti zhruba 50x50x50cm, na jejíž dno zapracujeme dobře vyzrálý kompost. Vzdálenost mezi keři je vhodná metr a půl až dva metry. Po výsadbě není prakticky potřeba žádný řez. Pro udržení vlhkosti je vhodné rostlinu zamulčovat mulčovací kůrou.

 

Hnojení:

V prvních třech letech hnojíme v průběhu vegetace plným hnojivem, po první úrodě stačí podzimní přihnojení kvalitním kompostem. 

 

Zálivka:

Výraznější zálivce se věnujeme krátce po výsadbě, a poté jen udržujeme zeminu mírně vlhkou. 

 

Řez keřů: 

Jak jsme již psali, tak v prvních letech zimolez defacto nepotřebuje žádný řez. Ten první, zmlazovací a udržovací, provedeme cca ve čtvrtém roce života, kdy vybereme 12 základních prutů, a odstraníme ty vodorovné, nebo ty, co mají tendenci převisat. Vybrané větve zkrátíme nad místem rozvětvení, abychom podpořili tvorbu nových silných výhonů. Nejvhodnějším obdobím k řezu je podzim, kdy opadá listí, nebo jaro, před prvním rašením. 

 

Ochrana rostlin na zimu: 

Zimolez kamčatský je plně mrazuvzdornou rostlinou, žádnou zvláštní péči v chladných měsících nepotřebuje. Pokud byste i přesto chtěli mít jistotu, lze mladé rostliny na zimu přikrýt chvojím, nebo přihrnutím spadaného listí.

 

Choroby a škůdci:

Ač se to může zdát nepravděpodobné, kamčatské borůvky nenapadají prakticky žádné choroby ani škůdci. Červencové zasychání listů není na škodu. Zimolez má krátké vegetační období, tudíž je to jen přirozeným procesem. 

 

Autor: kolektiv Zahradnictví Spomyšl

 

x