Doprava zdarma pro objednávky nad 500,- Kč - prodlouženo do odvolání. Vztahuje se na způsob dopravy Zásilka stromky včetně balného a Zásilka standardní včetně balného.

Návod na pěstování keřových lísek

 

Nenáročný keř, který lze pěstovat i jako strom, původem z Asie, odkud se rozšířil do Evropy. Nejlépe se mu daří v Turecku. Obsahuje velké množství minerálů a vitamínů, které zlepšují naše zdraví. Pro lepší plodnost a vzájemné opylování je vhodné vysadit dva keře různých odrůd.

 

Výsadba a substrát:

Stanoviště volíme světlé, upřednostňujeme spíše jihozápadní stranu. Půda by měla být lehčí, hlinoto-písčitá, až písčito-hlinitá, teplá, dobře propustná, nicméně vlhká, nepřemokřená. Jednotlivé keře vysazujeme ve vzdálenosti 3-4m. Bohatý kořenový systém dostatečně zpěvňuje půdu, tudíž lze tyto keře vysázet i do svahu, nejlépe do max. nadmořské výšky 750. Vysazujeme do připravené jámy o velikosti cca 1mx50cm, s dobře prokypřenou půdou, kterou můžeme vylepšit přidáním uleželého kompostu nebo chlévské mrvy. Pakliže máme sušší půdu, lze ji vylepšit přidáním mykorrhizy, symbiotické houby, která roste na kořenech a zlepšuje tak růst (lze si případně pomoci i speciálním zahradním substrátem s již přidanou mykorrhizou).

 

Hnojení:

Doplňujeme standartní složky: draslík, fosfor, dusík. Dusíkatá hnojiva doplňujeme až z jara, ve dvou dávkách (pokud bychom jej přidali na podzim, přes zimu by se z půdy vyplavilo). Dále jednou za dva až tři roky přidáme novou várku chlévské mrvy ke keři. 

 

Zálivka:

Keřové lísky bychom měli alespoň 3x za vegetaci řádně zavlažit. Okolí keře je také vhodné udržovat trvale zamulčované, aby si dobře udržovaly vlhkost.

 

Řez:

Řez po výsadbě: na jaře vybereme 4-5 nejlepších větví, které zkrátíme nad 4.-6. očkem, aby zesílily a dobře se rozvětvily. 

 

Řez v prvních 4 letech: líska nejvíce kvete a plodí na jednoletém dřevě postranních vodorovných větévek, proto se snažíme, aby jich měla co nejvíce. Řez tedy vedeme do šířky, aby keř měl co nejvíce světla v koruně. V červnu až červenci zakrátíme nové, již zdřevnatělé přírůstky na 4-6 oček, aby z nich mohly vyrůst nové výhony s květními pupeny. Případně můžeme zakracovat pouze nejsilnější plodonosné větve na 2 očka nad posledním pupenem, směřující ven z keře. 

 

Řez v následujících letech: nezapomeneme na průklest keře, kdy odstraňujeme všechny uschlé, překážející se, nebo dovnitř rostoucí větve.

 

Ochrana rostlin na zimu:

Keřové lísky jsou po zapěstování poměrně odolné vůči mrazu, ohrožují je jen pozdní jarní mrazíky. Mladé keře lze částečně chránit přihrnutím listí či chvojí k dolní části keře.

 

Choroby a škůdci:

Kromě veverek, které dokáží odnést klidně celou úrodu, je dalším škůdcem nosatec lískový, který způsobuje červivost plodů. Vhodnou prevencí je chemický postřik v době, kdy samička nosatce klade vajíčko a to tedy na konci června, začátku července, insekticidem Sumithion Super, nebo jím podobným. 

 

Autor: kolektiv Zahradnictví Spomyšl

x