Návod na pěstování bohyšek

 
Hosta, česky bohyška, nebo-li funkie. Stínomilná trvalka, kterou lze vysadit samostatně, ve skupině ostatních bohyšek, nebo i jako podrosty vyšších keřů. Lze ji také pěstovat v nádobách. Její dekorativní listy jsou často využívány i ve floristice. 

 

Výsadba a substrát:

Bohyšky vyžadují čerstvé, humózní, dobře propustné půdy. Pakliže máte půdu písčitou, nebo jílovitou, nevadí, poradí si dobře i s ní. Ve všech případech by před výsadbou měla být trošku vylepšená kvalitním hnojem a prokypřená. Na půdní reakci nejsou náchylné. Stanoviště by mělo být spíše stinné, nicméně některé druhy pro své kvetení potřebují alespoň krátkodobé ranní slunce, či slunce lehce prosvítající skrz okolní rostliny. Polední slunce, či jeho větší množství rostlinám nesvědčí, listy jsou deformované a postupně odumírají.

 

Zálivka:

Vydatnější zálivku rostlinám dopřejeme v prvních týdnech od výsadby. Pakliže vysazujeme rostlinu do nádoby, musíme počítat s tím, že bude náročnější na doplňování tekutin. Bohyšky mají tendenci zachytávat vodu z okolí, hodí se tak pro výsadbu v okolí vodních ploch, nebo zahrad hajního typu. 

 

Hnojení:

I přesto, že bohyšky jsou kvetoucími trvalkami, nepoužíváme fosforečná hnojiva, pro podporu květů, ale hnojiva pro zelené rostliny nebo dlouhodobě působící organická hnojiva. Cílem u bohyšek je mít krásné listy. Pakliže pěstujeme v květináči, přihnojujeme v době vegetace každých 14 dní. 

 

Řez, množení:

Bohyšky se množí dělením trsů brzy zjara, nebo koncem září. Ideální je oddělení třech puků s chumlem kořenů.

 

Ochrana rostlin na zimu:

Hostám přezimují jen kořeny, které na jaře znovu obráží.

 

Choroby a škůdci:

Největším nepřítelem bohyšek jsou plži, které si pochutnávají na jejích měkkých tenkých listech. Pomůžeme si běžně dostupnými moluskocidy.

 

Autor: kolektiv Zahradnictví Spomyšl

 

x