Návod na pěstování denivek

heme

 

Nádherná trvalka, která svými květy ozdobí jistě každou zahradu. Rostlina původem z východní Asie, existující ve formách od jednoduchých čistých květů po mnohem zajímavější, s jemně zvlněnými okvětními plátky. Z více než 20 tisíc odrůd si jistě vybere každý. Kvete v průběhu května až září. Na údržbu je poměrně nenáročná. 

 

Výsadba a substrát:

Denivky pěstujeme v humózní, dobře propustné půdě, v přípravě před výsadbou přidáme dobře odleželý kompost. Stanoviště volíme na slunném nebo mírně polostinném místě. Před samotnou výsadbou je vhodné kořeny namočit cca na dvě hodiny do vody a o čtvrtinu až o polovinu je zakrátit pro jejich dobré zakořenění. Kořenový krček rostliny zasadíme 1-2cm pod povrch půdy, hlouběji nesázíme. Mezi rostlinami ponecháme 50-80cm rozestup. Rostlina začíná zesilovat až kolem 2. roku po výsadbě, proto se v prvních letech neobáváme toho, že rostlina je slabá, listy se kroutí apod. 

 

Zálivka:

Výraznější zálivku potřebují denivky samozřejmě po výsadbě a také před kvetením, kdy je vhodné rostlinu i zamulčovat pro udržení vláhy.

 

Hnojení:

Přihnojujeme anorganickými hnojivy, nebo pomalu rozpustnými tekutými hnojivy. 

 

Řez/množení:

Množíme jednoduše, dělením trsů, v průběhu května a června, nebo pak až po odkvětu.

 

Ochrana rostlin na zimu:

Některé druhy denivek na zimu zůstávají stálezelené, některé naopak zatahují a znovu obráží až na jaře. Ochrana před mrazy není nutná, v případě holomrazů můžeme denivky ochránit chvojím apod. 

 

Choroby a škůdci:

Přílišným množstvím chorob denivky netrpí. Můžeme se setkat se rzí denivkovou, hnilobou kořenového krčku a kořenů, skvrnitostí listů apod. Ze škůdců jsou to pak svilušky, mšice, třásněnky atd. Vhodnou prevencí je postřik ještě před rozkvětem vhodným insekticidem. 

 

Autor: kolektiv Zahradnictví Spomyšl

x