Doprava zdarma pro objednávky nad 500,- Kč - prodlouženo do odvolání. Vztahuje se na způsob dopravy Zásilka stromky včetně balného a Zásilka standardní včetně balného.

Návod na pěstování brusinek

 

Menší keříky zdraví prospěšných brusinek zvládne pěstovat jak na zahrádce, tak i v květináči opravdu každý. Za rok až dva tak získáme zásobu chutných plodů plných antioxidantů; skvěle pomáhají např. při zánětech močových cest. 

 

Výsadba a substrát:

Pro výsadbu je nejvhodnější jarní nebo podzimní období. Volíme polostinná stanoviště, přímý sluneční úpal jim škodí. Půda by měla být dobře propustná, dostatečně vlhká, ale především kyselá. Připravíme si proto jámu o velikosti 30x30x30, a vysypeme ji rašelinou smíchanou s běžnou zeminou nebo substrátem pro kyselomilné rostliny. Pakliže se chystáme pěstovat brusinky v květináči nebo v jiné nádobě, neopomeneme na drenáž k odvodu přebytečné vody. Brusinky koření mělce, což může být problémem při odstraňovaní plevelu. Proto je vhodné k rostlině přihrnout mulčovací kůru.

 

Hnojení:

Brusinky vyžadují hnojiva bez obsahu vápenatých složek. Můžeme tak zvolit hnojiva pro rododendrony a azalky, které je rovněž neobsahují. 

 

Zálivka:

Vlhčí půda je rostlinám prospěšná, nicméně vyloženě nesnáší přemokření. Brusinky pak mají tendenci postupně odumírat. Zálivku provádíme zásadně odstátou dešťovou vodou (kvůli nesnášenlivosti vápníku, kterou tvrdé vody obsahují).

 

Řez:

Řez brusinky prakticky nepotřebují. Pouze rostliny starší šesti až sedmi let je vhodné brzy zjara seříznout na výšku pěti až sedmi centimetrů od země.

 

Ochrana rostlin na zimu:

Brusinky jsou mrazuvzdorné, pro lepší ochranu před vyschnutím a vymrznutím je můžeme na zimu přikrýt chvojím nebo zahrnout spadaným listím. Pakliže některé větvičky přesto přemrznou, nebo se olámou, brzy zjara poškozené části seřízněte. Omrznutí plodů se bát nemusíme, po prvních mrazících bývají plody ještě sladší.

 

Choroby a škůdci:

Výhodou brusinek je, že téměř nebývají napadány škůdci ani chorobami. Jedinou výjimkou jsou choroby houbové, které způsobují opad listů. Plody ale nikterak nepoškozují.

 

Autor: kolektiv Zahradnictví Spomyšl

x