Návod na pěstování borůvek

 

Při výběru kanadských borůvek, bychom měli již dopředu počítat s tím, že jeden keř nám stačit nebude. Vzhledem k tomu, že rostliny jsou pouze částečně samosprašné, doporučuje se vysadit dva a více keřů do vzájemné blízkosti. Dbáme na to, aby odrůdy kvetly přibližně ve stejnou dobu. Stanoviště volíme spíše slunné, dařit se jim bude i v polostínu, avšak na slunci budou plody vyzrálejší, chuťově aromatičtější, kdežto v polostínu bude úroda menší, a pozdější. Borůvky lze s úspěchem pěstovat i v nádobách na balkonech, terasách apod.

 

Výsadba a substrát:

Základem při výsadbě kanadských borůvek je již příprava půdy. Připravíme si jámu zhruba 1m širokou a cca 40-50cm hlubokou. Borůvky koření mělce a tak větší hloubka není potřeba. Vzniklou jámu je vhodné od okolního prostoru oddělit folií. Dno můžeme vysypat šterkem, nebo kamínky, jakožto drenáž pro odtok vody. Vzhledem k tomu, že borůvka potřebuje písčitou, nebo písčito-hlinitou půdu s velmi kyselou reakcí, vysazujeme rostliny do směsi písku a rašeliny. Důležité je tuto směs pravidelně doplňovat, bez dostatečné kyselé reakce nebude borůvka dobře prosperovat. Pro udržení vlhkosti, a jako ochranu proti plevelům doporučujeme okolí keře zahrnout mulčovací kůrou. 

Borůvky vysazujeme spíše na podzim, či v brzkém jaře, ale vzhledem k tomu, že se sazenice ve většině případech prodávají v kontejnerech a s dobrým kořenovým balem, lze bez větších problémů keř vysadit i v průběhu vegetace.

 

Hnojení:

Hnojení borůvek provádíme pouze brzy na jaře, při tvorbě poupat a po odkvětu. Zhruba od července se hnojení vyvarujeme. Hnojíme speciálními kyselými hnojivy bez obsahu chloru. V dnešní době si lze již vybrat z hnojiv určených přímo pro borůvky, ať již granulovaných, či kapalných.

 

Zálivka:

Borůvky jsou poměrně náročné na zálivku, ovšem nesnesou ani přemokření, čemuž zabráníme patřičnou drenáží a zamulčováním (viz. Výsadba a substrát). Pravidelnost zálivky příznivě ovlivňuje velikost a násadu pozdějších plodů. 

 

Řez:

Po výsadbě vybereme jeden až tři nejsilnější výhony, které mírně zkrátíme. Ostatní, slabé, odstraníme co nejníže. Rostlina tak bude lépe vyživená, a dobře rozvětvená. Borůvky plodí na jednoletých mladých dřevech, a proto v pozdějších letech vždy ponecháme další dva až tři nové výhony. Řez provádíme zpravidla na jaře, kdy zároveň odstraníme staré odumřelé větve a celkově keř prosvětlíme seříznutím slabých větviček. 

 

Ochrana rostlin na zimu:

Pokud máme rostlinu dostatečně zamulčovanou (viz. Výsadba a substrát), není na zimu potřeba žádná další speciální péče. Pouze při pěstování v nádobách je vhodné nádobu dobře zajistit před mrazem (obalením nádoby jutovinou, kokosovou rákosí apod.). Mulč nezapomeňte pravidelně obnovovat. 

 

Choroby a škůdci:

Borůvky zpravidla netrpí chorobami. Při nedostatku železa nebo nadbytku vápníku může docházet k žloutnutí listů. Jedinými škůdci pro ně jsou zvířata, která mohou ohryzáním poškodit větve, nebo "sesbírat" bobule.

 

Odrůdy dle období sklizně:

 

Rané odrůdy: obvykle zrají od začátku července do druhé poloviny července

ChanticleerDukeEarliblue, Hannah’s Choice, Patriot, Polaris, Spartan, Emilly, Bluetta, Poppins (konec června), Jersey, Bluetta

 

Středně rané odrůdy: obvykle zrají od poloviny července do začátku srpna

Bluejay, Chippewa, Meader, Northblue, Toro, Legacy, Berkeley, BonusDarrowHardy Blue, Meader, Sierra, Aino, Alvar, Jorma, Draper, Ivanhoe, Atlantic, Ama Rood, Berkeley, Burlington, Northblue, Pioneer, Record, Zuckertraube

 

Středně pozdní odrůdy: obvykle zrají od konce července do poloviny srpna

Bluecrop, BluegoldBrigitta, Chandler, Denise Blue, GoldtraubeNelsonNorth Country, Rubel, Draper, Northland, Putte, Jorma, Norhland, Aurora, Concord, Pink Lemonade

 

Pozdní odrůdy:  zrají od poloviny srpna do září

Elizabeth, Pink Lemonade, Bonifacy, Elliot, Herbert, Coville, Herma II

Autor: kolektiv Zahradnictví Spomyšl 

 

x